Poradniki

Adaptacja projektu domu – klucz do wymarzonej nieruchomości

Planując budowę domu, ludzie często myślą, jak dostosować kupione gotowe  projekty do swoich potrzeb. Adaptacja przy kupnie gotowego projektu to obowiązkowa część potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Adaptacja polega na dostosowaniu projektu do danej działki, nośności gruntu, stref obciążenia śniegiem itp. Obowiązkowym elementem adaptacji jest konieczność stworzenia projektu zagospodarowania terenu dla konkretnego obszaru. Należy uzyskać odpowiednie uzgodnienia i opinię. 

Wykorzystanie usług adaptacji pozwala na zmiany w rozkładzie pomieszczeń i wyglądzie zewnętrznym. Ważne jest, by skorzystać z porady eksperta w doradztwie adaptacyjnym. Pomoże to znaleźć najlepsze rozwiązania, dzięki którym dom będzie odzwierciedlał styl życia jego mieszkańców.

Zalety i wady adaptacji projektu domu

Realizacja projektu adaptacji gotowego projektu domu ma wiele zalet i wad. 

Projektując dom od podstaw u architekta, czyli zamawiając projekt indywidualny, nie gotowy,  zyskujemy więcej. Już od samego początku  możemy cały nasz dom, jego układ i bryłę dostosować całkowicie do naszych potrzeb. Architekt weźmie pod uwagę wszystkie nasze potrzeby, lokalizację działki i zewnętrzne czynniki. W przypadku gotowych projektów nie mamy takiej możliwości. Otrzymujemy gotowe rzuty, które możemy modyfikować tylko w określonym fragmencie.

W projekcie indywidualnym cała konstrukcja budynku przeliczana jest konkretnie pod naszą działkę, warunki lokalne i wytyczne Inwestora. W późniejszym etapie jest to wielkie udogodnienie oraz bardzo duża oszczędność pieniędzy dla inwestora. 

Adaptacja projektu domu – na czym to polega?

Adaptacja projektu domu zaczyna się od zrozumienia, czego potrzebuje klient. Następnie analizuje się działkę, ponieważ każda ma swoje cechy- pod uwagę bierze się miejscowy plan zagospodarowania terenu lub warunki zabudowy. Te cechy wpływają na zmiany, które można wprowadzić. Projekt adaptacji bierze pod uwagę wszystko, by dom został zaprojektowany zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi. To dostosowanie go do aktualnych warunków danego terenu.

Na początku sprawdza się plan działki i wymagania klienta. Potem, firmy adaptacyjne tworzą projekt dostosowany do miejsca i życzeń klienta.  Możliwe jest dostosowanie konstrukcji i instalacji do potrzeb Inwestora. Warto pamiętać, że im więcej wprowadzanych zmian, cena adaptacji rośnie.

Ostatni etap to uzyskanie pozwolenia na budowę i zatwierdzenie projektu przez urzędy. Profesjonalne firmy adaptacyjne, czyli biura projektowe prowadzone przez doświadczonych architektów pomagają  w tych sprawach. Dzięki ich pracy każdy element domu będzie dopasowany do potrzeb klienta i wykonany z dbałością o szczegóły.